*за више информација кликните на посебно означене округе на мапи поред

Иако се о дијабетесу пуно прича, званични подаци о стању оболелих у Србији су крајње поражавајући. Као друштво постајемо све гојазнији, све раније развијамо компликације а већ 15 година дијабетескао узрок смрти постаје све чешћа појава.Према званичним проценама, готово половина оболелих има преко 65 година. Дијабетес примарно напада старије што је посебно велики проблем за Србију која је још 1981. године достигла праг старе популације да би 1991. године добила све карактеристике врло старог становништва. У Србији од дијабетеса болује око 750.000 људи или 13% становништва. Локални стручњаци тврде да 38% особа са дијабетесом тип 2 нема постављену дијагнозу и није свесна своје болести. Болест је неретко установљена тек након појаве компликација.

Сваке године у Србији умре око 3.200 особа од дијабетеса док на основу стандардизоване стопе морталитета од 17.1 на 100.000 становника, припадамо групи европских земаља са високим стопама умирања од ове болести.

Све ово нам указује на то да досадашњи приступ у лечењу ове болести не даје жељене ефекте и да постоји очигледна потреба за новим приступом и методама лечења.

Из овако крајње поражавајућих података појавила се идеја о успостављању система за праћење дијабетесне ретинопатије. Након две године рођен је Алатиркоји се састоји од два дела: покретне фундус камере нове генерације као и софтвера који смо интерно развили.

Увођењем Алатира желимо да унапредимо офталмолошке прегледе посебно оне који се врше на дијабетичарима. Апликација ће садржати, између осталог, електронске фајлове који ће нам служити као основа за даље унапређивање дијагностичких процеса. Алатир представља један нови приступ у праћењу хроничних болести у офталмологији. Тренутно нам је у плану да током 2021. године лансирамо верзију 2.0 која ће садржати прве аналитичке и дијагностичке додатке.

Даља истраживања у овом домену биће вршена у сарадњи са Медицинским факултетом у Београду како би успоставили аутоматизовано упоређивање налаза. Уз разне филтере и додатке камера ће бити коришћена и код пацијената који се лече од глаукома.

Алатир је био велики бели камен из словенске митологије који је даривао здравље и лечио болесне. Он се налазио у сред митског острва званог Бујан (словенска верзија Атлантиде) а из њега су текле лековите реке. Желимо да наш систем, баш као и митски камен, допринесе побољшању здравља у Србији које се, на основу доступне статистике, из године у годину погоршава.